
Poruszałem kiedyś na blogu temat sposobu wydatkowania przez uczelnie części dotacji na utrzymanie potencjału badawczego przeznaczonej na komercjalizację. Do panujących na wielu uczelniach praktyk miałem swoje obiekcje. Omawiałem je dokładniej w tym wpisie.
Ostatnio otrzymałem kilka pytań w sprawie wydatkowania 2 % dotacji na utrzymanie potencjału badawczego przeznaczonych na komercjalizację. Postanowiłem więc wrócić jeszcze na chwilę do tego tematu. Otóż, dla jednego z moich klientów przygotowywałem projekt pisma do MNiSW. Stawiałem w nim pytanie o to w jaki sposób uczelnia, na której powołano Centrum Transferu Technologii powinna wydatkować 2 % dotacji na utrzymanie potencjału badawczego przeznaczonych obligatoryjnie na finansowanie działań związanych z komercjalizacją. Udało się uzyskać stanowisko Ministra w sprawie wydatkowania 2 % na komercjalizację. Potwierdza ono sygnalizowany przeze mnie wcześniej problem. Uczelnia, która powołała CTT, powinna przeznaczyć 2 % dotacji na utrzymanie potencjału badawczego na działania związane z komercjalizacją, realizowane przez CTT. Wyłącznie taka formuła wydawania tych 2 % będzie stanowiła prawidłowe (zgodne z przepisami prawa) wykorzystanie dotacji.
Treść pisma w wersji zanonimizowanej mogę udostępnić zainteresowanym. Być może przyda się w dyskusjach nad modelem wydatkowania 2 % na komercjalizację w poszczególnych jednostkach naukowych.