Mała ustawa o innowacyjności czeka na podpis Prezydenta

Długo wyczekiwana przez środowisko związane z transferem technologii ustawa czeka już tylko na podpis Prezydenta. Mowa oczywiście o tzw. „małej ustawie o innowacyjności”.

Na temat zmian jakie ma ona wprowadzić pisałem już wcześniej tutaj. Wtedy opierałem się na stanie z daty po głosowaniach Sejmu, ale przed głosowaniem Senatu.

Senat wprowadził pewne poprawki. Mają one jednak charakter kosmetyczny i nie zmieniają istoty tego aktu. Z ostateczną treścią ustawy możesz zapoznać się pod tym adresem.

Trzymałem kciuki za wprowadzenie tych zmian. Jako osoba związana z transferem technologii odbieram je bardzo pozytywnie. Pewnie, że w kwestii zmian w prawie wiele jest jeszcze do zrobienia, ale widać, że zaczęto się wsłuchiwać w głos środowiska. To bardzo cieszy.

Ustawa wprowadza wiele nowości w sferze podatkowej. Ta tematyka nie mieści się (na razie 😉 ) w ramach bloga, więc nie będę jej szczegółowo omawiał. Warto wspomnieć o tym, że ustawa przewiduje zniesienie podatku dochodowego od własności intelektualnej wnoszonej do spółki (tzw. aportem).

Ważne zmiany nastąpią w zakresie procedury podejmowania decyzji o komercjalizacji i tzw. „uwłaszczania” naukowca. Pojawi się też możliwość założenia przez uczelnię więcej niż jednej spółki celowej na potrzeby prowadzenia komercjalizacji pośredniej.

No i perła w koronie, CTT-y dostaną swoje obiecane 2 % ! Zainteresowani będą wiedzieli o czym mowa.

Kiedy Prezydent podpisze ustawę – nie wiadomo. Vacatio legis ustalono na 30 dni. Jednak w przypadku części zmian datę ich wejścia w życie ustalono sztywno, na dzień 1 stycznia 2017 roku.

0 Komentarzy
0

Zostaw komentarz

x Logo: Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security